Vyberte stranu

Moderná doba – vysoké pracovné tempo, neustály tlak materiálneho sveta a nadmerne kladené požiadavky, hlavne na deti to sú stresové situácie, ktoré je veľmi ťažké eliminovať. Záťaž, ktorá je spojená s takýmto spôsobom života často krát vyústi do rôznych psychických porúch. Jednou z nich je hystéria.
Mnoho detí sa dostáva do stavu poškodenej životnej sily kvôli rozmaznaniu. Ak je život o tom, že chceme uspokojiť iba svoje želania, tak nikdy nebudeme šťastní. Dostavia sa mentálno-emočné problémy a je potrebný liek.

Moschus (Himalájsky pižmový jeleň)
Jeden z najväčších liekov na hystériu. Je to dieťa extrémne rozmaznané rodičmi, ktoré stále kričí: „Ja chcem, ja chcem..“, ale pritom nevie, čo chce. Má v obraze veľkú hádavosť, podráždenosť, násilnú zlosť, prudké záchvaty hnevu až kým mu nezmodrejú pery a hysterické odpadávanie.
Dieťa zle vychádza zo spolužiakmi, priateľmi a učiteľmi v škole. Má problémy s akoukoľvek autoritou, vie sa rýchlo rozčúliť a nahnevať, hlavne ak mu niekto povie, čo má robiť. Po výbuchu zlosti často upadá do apatie a je vyčerpané. Keď dieťa zúri, nechce odpovedať na otázky a dokonca ani reagovať na ľudí, ktorí s ním hovoria. Je tu obrovská zúrivosť s nadávkami a na druhej strane mučivá úzkosť kvôli mnohým veciam, ale obzvlášť o svoje zdravie. Stále sa sťažuje na rôzne neduhy, často ale nevie pomenovať veci, ktoré nie sú v poriadku. Klame ohľadom svojich chorôb. Stále je veľmi nervózne, všetko robí unáhlene a v chvate, veci mu padajú z rúk. Môže hodiny behať okolo domu bez toho aby niečo zrealizovalo.
Moschus sa môže rozprávať sám so sebou, má nekontrolovaný smiech, ktorý sa strieda s plačom. Emócie sa stále menia.
U dievčat sa výrazne prejavuje sexualita, radi sa pekne obliekajú, majú namaľované pery, zvýraznené prsia. Majú veľmi provokatívne správanie a používajú sexualitu na to, aby pritiahli pozornosť. Sú svojvoľné, tvrdohlavé a sebecké.

Asa foetida („Čertovo lajno“)
Má hystériu spojenú s hypochondriou. Veľa hysterického odpadávania, úzkosť o zdravie, ktoré ale drží v sebe. Dva extrémne póly prechádzajú jeden do druhého – vzrušenie sa strieda s apatiou. Asa foetida pritom túži po excitovanom stave, chce, aby všetko smerovalo nahor. Na fyzickej úrovni sa to prejaví ako obrátená peristaltika, neustále grganie, problémy idú opačným smerom.
Je to liek, v ktorom ak niečo potlačíme nájdeme nestabilitu. Veľká nestabilita je vo vzťahoch, začnú flirtovať, potom vzniknú problémy po nešťastnej láske. Je tu veľká uvravenosť a túžba po spoločnosti.
Asa foetida má nestabilitu, chaos, hypochondriu. Nebudú sa sťažovať, budú zadržiavať svoje emócie dlhú dobu a keď toho bude príliš veľa vybuchnú, začnú až bľabotať. Nie je tu typická súťaživosť, ako u živočíšnych liekov.
Asa foetida je liek pre super citlivých, obéznych jedincov (u štíhlych osôb je indikovaný zriedkakedy), ktorí sa ľahko vzrušia pre nedôležité dôvody a upadnú do apatie. Majú modrú až purpurovú tvár, niekedy s pulzáciami. Najviac je postihnutý nervový systém a kosti.

Agaricus muscarius (Muchotrávka červená)
Môže k nám prísť malá slečna, ktorá sa do stavu Agaricus dostala potom, čo prežila predčasnú, náhlu smrť niekoho blízkeho na rakovinu a stále sa pýta: “ako mohol zomrieť? Veď sa tak dobre predtým cítil!?“ Začne sa veľmi zaoberať myšlienkami na smrť, má neustály strach, že aj ona by mohla dostať rakovinu. Nemôže kvôli tomu spať.
Robí si veľa plánov a pred spánkom extrémne zveličuje všetky starosti. Zveličovanie je veľmi charakteristickým znakom tohto lieku. Môže sa dostať až do stavu úzkosti a paniky, alebo sa striedajú stavy úzkosti a veselosti. Vtedy môžeme vidieť aj opačný stav – smeje sa, tancuje, behá dookola, recituje, hrá sa divokým agilným spôsobom a napriek svojmu talentu v škole neprospieva, lebo sa nevie sústrediť na jednu vec. Nemá vytrvalosť, kvôli nespokojnosti skáče od jednej veci k druhej. Stáva sa veľmi závislá na matke a otcovi a prejavuje veľkú lásku a oddanosť voči tým, ktorí ju chránia a podporujú. Nedokáže veci robiť sama, potrebuje od iných oporu. Vyvinie sa u nej sebeckosť, požaduje od iných lásku a útechu. Spraví nešťastnými ľudí okolo seba, pretože sa stále sťažuje a plače. Je sebecká a stále sa zaoberá sebou. Tieto stavy môžu prechádzať až do hystérie a odpadávania.
Pacienti Agaricus veľmi preháňajú obavy o svoje zdravie, trpia, plačú, ale nebudú sa sťažovať. Ich obavy sa väčšinou tykajú rakoviny, môžu mať až pocit, že čoskoro zomrú.
Objavuje sa aj veľká fascinácia smrťou, duchmi, náhrobkami, cintorínmi a halucinácie o tom. Dokážu si urobiť zoznam ľudí, ktorí majú problémy, umierajú v okolí a navštevujú ich v nemocniciach.
Majú slabú vôľu a chcú aby ich niekto viedol, pretože je pre nich problém vyrovnávať sa s ťažkosťami života. Neustále sa snažia vyhnúť zodpovednosti a často sa ľutujú. Je to ako by chceli žiť v perinke. Znesú aj veľké množstvo kritiky od učiteľov a nadriadených. V protikladnom stave sa pacient javí ako veľmi odvážny, nebojí sa ísť na nebezpečné miesta, skočiť z akejkoľvek výšky. Robí, čo je zakázané, box, zápasy. Je tu nervózna nadmerná živosť s motorickým nepokojom.
Vydiera svojich rodičov: „ak mi nedáš to čo chcem, tak skočím“. Je veľmi radostný, neskrýva svoje emócie, bozkáva demonštratívne iných. Ak je v stave zlosti, tak dokáže byť veľmi násilný, nenávistný až pomstychtivý. Pri podráždení hádže veci.
U Agar. väčšinou dominuje iba jedna stránka.

Asarum europaeum (Kopytník európsky).
Je to liek vhodný pre ľudí, najmä deti, na ktoré sa vyvíja nadmerný tlak, aby boli úspešní a kladú sa na nich priveľké nároky. Sú zaťažovaní povinnosťami, ktoré nekorešpondujú s ich vekom a schopnosťami. Strata energie sa prejaví tak, že začnú iba tupo sedieť a ich veľký vnútorný nepokoj sa prejaví len nepokojnými pohybmi rúk (to nám môže evokovať veľa súčasných detí, ktoré niekoľko hodín denne tupo sedia pred svojím počítačom a hrajú počítačové hry).
Asarum dieťa je veľmi nesústredené, pohrúžené do seba, rezervované a plaché. Donedávna dobrí a úspešní študenti začnú mať problémy s učením. Nemôžu zniesť násilie a výčitky. Sú mimoriadne citliví na zvuky, precitlivení najviac na šušťanie papiera. Majú dojem, že sa vznášajú vo vzduchu ako duch. Majú hysterické vertigo.